AUTOSAMOLEPKY.cz - Návod lepení, Jak nalepit samolepku
LEPENÍ SAMOLEPEK - POSTUP:
Ideální teplota pro lepení je 20–25 stupňů. Nikdy nelepte na „mokro“ pod +10°, nikdy nelepte při teplotách pod +15°, samolepka se může lehce přetrhnout, protože fólie bude tuhá!. Nedoporučujeme lepit ani při teplotách nad 30°, nebo na přímém letním slunci. Velmi důležitá je také teplota podkladu – v zimních měsících je vhodné nechat studené vozidlo v garáži nebo dílně před lepením ohřát. Teplo zvyšuje přilnavost lepidla na fólii, fólie je pak měkčí a lépe se tvaruje, při nižších teplotách lepidlo hůře reaguje s podkladem.
Samolepky můžete nalepit na celou řadu povrchů. Lepená plocha musí být dobře očištěna, zbavena mechanických nečistot a odmaštěna (nejlépe technickým lihem). Karoserii auta před lepením neošetřujte voskem. Čerstvě lakované a malované plochy musí být zcela proschlé.
Samolepka, kterou od nás obdržíte, se skládá ze dvou částí – první část je průhledná přenášecí lepící fólie – druhou částí je samotná samolepka, která je na bílém podkladovém voskovém papíru.
Pokud potřebujete samolepku rozdělit (má víc dílů nebo chcete umístit nápis jinam) je potřeba ji rozstříhat PŘED odlepením z podkladu a každý kousek potom lepit jako samostatnou samolepku!
Menší samolepky a proužky se mohou lepit nasucho, ale pozor, jakmile se jednou přilepí, lze je jen těžko bez poškození odlepit. Na sklo doporučujeme lepit nasucho (nebo vlhčit jen problematická místa pouze vodou), protože by voda velmi dlouho vysychala a navíc ze skla jde samolepka opatrně odloupnout a poopravit. Při lepení clonítka na přední sklo pruh s něčí pomocí držte nad sklem a od prostředka pruhu začněte opatrně přihlazovat směrem do stran. Pečlivě dohlazujte vzniklé vlnky. Pak teprve začněte druhou stranu. Aby nedošlo k poškrábání, používá se filcová stěrka, ale když ji nemáte, postačí omotat kolem normální stěrky toaletní papír nebo jemný hadřík. Clonítka vždy stěrkujeme při namočené fólii, aby se povrh nasucho nepoškrábal. Toto platí jen když na samolepce není průhledná nebo papírová přenášecí fólie.
Na velkoplošné samolepky si připravte roztok jarové vody v rozprašovači a do 0,5l vody max. 10 kapek a pořádně protřepat. Obecně platí: Čím větší teplo, tím více jaru.
Při lepení samolepek s přenášecí průhlednou fólií na sklo se lepidlo samolepky postříká jen samotnou vodou. V žádném případě JAR!!!
Samolepku položte na pevnou plochu (stůl, kapota ..). Od středu ke stranám přejeďte stěrkou celou plochu samolepky, aby samolepka dokonale přilnula k přenášecí fólii.
Poté samolepku otočte motivem dolů na rovnou plochu (podlahu, stůl). Takto ji necháme odpočinout, aby nebyla pokroucená a dosáhla pokojové teploty.
Odstraňte opatrně od jednoho rohu bílý podkladový papír ze samolepky (ne průhlednou přenášecí fólii). Samolepka musí zůstat celá na přenášecí fólii, pokud některá část samolepky zůstává nalepená na podkladovém papíře, pak tuto část znovu přitlačte prstem a znovu odstraňujte. Sloupněte samolepku z podkladového papíru (samolepka zůstane na přenášecí fólii). Nastříkejte rozprašovačem jarovou vodu na lepidlo samolepky. Lepidlo zcela přestává lepit! Samolepku bez obav přiložte na lepené místo a v klidu ji usaďte do potřebné polohy. Umělohmotnou nebo filcovou stěrkou začněte od středu samolepky vytlačovat vodu a bubliny pod samolepkou. Při polepování oblých míst, prolisů a hrbolků, fólii lehce nahřívejte fénem, ta změkne a lze ji libovolně prostorově tvarovat. Nechte cca hodinu zaschnout (zase záleží na počasí a teplotě) za občasného vyhlazování vody. Teprve po přilnutí zkuste opatrně odstranit přenášecí fólii (pokud se ještě kraje samolepky odlepují, nechte ještě schnout). Po úplném vyschnutí vody je samolepka plně přilepena, jen ještě dohlaďte kraje.
V případě jakýchkoliv nejasností nebo potíží nás kontaktujte na e-mailu: info@autosamolepky.cz